• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
mroz85
İçerik Üreticisi
  • Konular159
  • Mesajlar160
  • Rep puanı 0
Windows üzerinde Linux kullanmak (Windows 10)

Linux bilmiyorsunuz veya denemek istiyorsunuz, fakat Windows yerine kurmaktan veya dual boot kullanmaktan çekiniyor veya üşeniyor musunuz? Bir kaç adımda Windows bilgisayarınız çalışırken bir pencere de de Linux çalıştırmak ister misiniz? Öyle ise doğru konudasınız.

Microsoft, Windows 10 ile birlikte WSL (Windows Subsystem for Linux) 2.x'i çıkardı. Bu sistem öncekine göre çok daha gelişmiş. Bu konuda bunun kurulumunu anlatacağım. Dağıtım olarak Ubuntu kullanacağız.

Kurulum

Başlamadan önce bilgisayarınızda WSL özelliğini açmanız gerek. Bunu yapmak için yönetici bir PowerShell penceresi açıp aşağıdaki komutu girin. Girmeden önce herhangi bir kayıt edilmemiş veriniz var ise kaydedin, çünkü bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek.


 
Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux


Özelliği açtıktan ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra (kapatıp açmayın, yeniden başlatın, hibernate sistemi yüzünden kapatıp açmak yeniden başlatmak ile aynı anlama gelmiyor) artık favori Linux dağıtımınızı kurmaya başlayabilirsiniz.

Windows 10 Mağazası'nı açıyoruz ve dağıtımımızın UWP (Universel Windows App) olarak Store'a yüklediği WSL uygulamasını bulup kuruyoruz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz, biz Ubuntu kurduk fakat siz istediğiniz dağıtımı kurabilirsiniz.

1- Store'a giriyoruz (varsayılan olarak görev çubuğunda olur, yoksa arama ile Microsoft Store şeklinde aratıp bulabilirsiniz)

2- Arama kısmına kurmak istediğimiz Linux dağıtımının adını yazıyoruz


[img] https://maxigamer.net/resim/galeri_MTYzN_349.png[/img]


Biz Ubuntu dağıtımını kurmak istediğimiz için onu arattık. Genelde ilk çıkan sonucu kurmamız gerek, neden 3 farklı ubuntu var derseniz ilki otomatik güncellenen sürüm, diğer ikisi ise 18.04 ve 16.04 sürümleri. Biz normal Ubuntu'yu yani otomatik güncellenen sürümü kuracağız.

3- Yanda ki, Ücretsiz yazan yerin altında bulunan "Al" butonuna basın. Daha sonrasında Kur çıkar ise ona da basın. İndirme ve kurulum başlayacaktır.


[Resim: galeri_MTYzN_350.png]


4- Kurulum bittikten sonra uygulamayı yönetici olarak açın ve yeni bir kullanıcı adı & şifre girerek kurulumu tamamlayın
Genelde kullanıcı adınızı Windows'da ki kullanıcı adınız ile aynı yapmanız tavsiye edilir, Türkçe karakterler olmadan tabii.


[Resim: galeri_MTYzN_351.png]


5- Kullanıcı adı ve parolanızı ayarladıktan sonra dağıtımınızı ve paketlerinizi aşağıdaki komutu girerek güncelleyin


[Resim: galeri_MTYzN_352.png]


Eğer hata alırsanız uygulamayı yönetici olarak açtığınızdan emin olun, şifreniz sorulursa girin, eğer "Do you want to continue? [Y/n]" sorusu çıkar ise eminim demek için Y'ye, iptal etmek için n'ye basıp enterlayın.

Kurulum bittikten sonra pencereyi/uygulamayı kapatıp tekrar açın, ve artık Linux kullanabilirsiniz, Tebrikler!

Kaynaklar
Install Windows Subsystem for Linux (WSL) on Windows 10
https://docs.microsoft.com/en-us/windows...ize-distro
Bunu ilk beğenen sen ol.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Güncellemelerle Yavaşlayan Windows Nasıl Hızlandırılır? mroz85 0 158 06-11-2022, 15:10:54
Son Mesaj: mroz85
  Windows | Sanal RAM nedir? Bilgisayarınızın RAM'ini sanal olarak arttırmak mümkün mü? mroz85 0 151 06-11-2022, 15:06:41
Son Mesaj: mroz85

Foruma Git: