• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
mroz85
İçerik Üreticisi
  • Konular159
  • Mesajlar160
  • Rep puanı 0
PUBG Rehberi
Merhabalar! Bu konu altında sizlere hakim olduğum konulardaki Pubg bilgilerimi paylaşacağım.

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Nasıl Bir Oyundur?
steam üzerinden 69TL'ye alınan bir Battle Royale tabanlı oyundur, resmi modunda oyun -100 kişi ile başlar. Oyunun amacı son hayatta kalan oyuncu olmaktır.

Dev Konu olduğu için konu bölüm bölüm ayrılmıştır.
Bölümler:
1- İstatistik Tanımı, Oyuna Giriş
2- Oynanış Taktikleri
3- Oyun Başı (Early Game) Lootlanabilecek Yerler
4- Oyun Ortası (Mid Game) Yapılması Gerekenler
5- Oyun Sonuna Doğru (Late Game) Pozisyonlama

Bölüm 1: İstatistik Tanımı, Oyuna Giriş


a) Birinci Olunca Kazanılanlar
İstatistikte, oynadığınız bölgedeki oyuncuların önüne geçersiniz. Oyun sonunda birincilik sıralamasından ötürü +800, tam canlı kişileri öldürme başına +20 ve normal öldürmeler başına +20 bp kazanırsınız. bp'leri oyun içi sağ üst köşede bulunan REWARDS sekmesinden bozdurabilirsiniz. Kasalar her satın alımda kendi fiyatını ikiye katlar. Bu ikiye katlanan fiyatlar her Pazar günü sıfırlanır ve tekrar kasayı ilk aldığınız fiyatta alabilirsiniz.
*Örnek birincilik ödülü

[Resim: galeri_MTYzN_251.png]

*Örnek 4. normal kasa satın alımda gösterilen ücret (normal ücreti*4 fiyatı)

[Resim: galeri_MTYzN_252.png]

b) Kasalar Ne İşe Yarar?
Kasayı açınca oyun içerisinde kullanabileceğiniz, steam pazarına satabileceğiniz veya steam topluluğundaki kullanıcılar ile takaslayabileceğiniz kostümler kazanırsınız.


c) Önerilen Ayarlar
şu an topluluk tarafından en çok ayar Çok Düşük ayarıdır. Bunun sebebi sadece optimize sorunları veya donanım sorunları değil; karşıdaki oyuncuyu daha net görebilmektendir. Yüksek ayarda Shaderlardan dolayı örneğin oyun alanı dışındayken ekranınız bulanıklaşır fakat Çok Düşük ayarda sadece ekranda küçük kan lekeleri görürsünüz; ekran bulanıklaşmaz. Bir diğer örnek ise Çok Düşük ayarda ortam gölgeleri pek bulunmadığından dolayı karşıdaki oyuncu daha net gözükür; Yüksek ayarda ise karşıdaki oyuncu dahil ortamın büyük bir bölümünün gölgesi mevcut olduğu için renk ayrımında zorlanırsınız.
Notlar
Yüksek donanımlı bir bilgisayara sahipseniz Kenar Yumuşatmayı Yüksek ayarda tutabilirsiniz, bir dezavantajı yoktur.
Ayarların çok yüksek avantajı veya dezavantajı yoktur. Yukardaki bilgiler çoğunluğun "öznel" görüşünden ibarettir. İleri güncellemelerde ayarlarda değişiklik görülebilir.

[Resim: galeri_MTYzN_253.png]

d) Başlangıç Ayarları
Yazacağım başlangıç ayarları FPS'inizi yükseltmeye yöneliktir. Bilgisayarı daha çok yorar fakat daha yüksek FPS alırsınız.
Kütüphanemizde bulunan PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS'a sağ tıklayıp Özellikler diyoruz ve karşımıza bir menü çıkıyor. Menüdende Başlatma Seçeneklerini Ayarlayı seçiyoruz ve aşağıdaki kodu yazıyoruz:

[Resim: galeri_MTYzN_254.png]

e) Oyuna Giriş
Oyunumuzu açıyoruz ve fare imlecimizi sol üste getirip kendimize uygun olan bölgeyi, istediğimiz oyun modunu (bu rehber Vanilla baz alınarak yapılacaktır - Vanilla = Solo/Duo/Squad) seçiyoruz ve oyunumuza başlıyoruz.
Türkiye'de yaşıyorsanız önerilen bölge EU'dur.

[Resim: galeri_MTYzN_255.png]

Bölüm 2: Oynanış Taktikleri


a) Atlayış Hızı
Uçaktan atladıktan sonra gideceğiniz yere yaklaşınca sol alttaki hızınızı 234km/h hızına eşitlemeye çalışın. 234km/h hızla atladığınızda diğer birçok oyuncudan daha hızlı aşağıya indiğinizi göreceksiniz. Bunun sebebi paraşütü açma hızıdır. 232 ile giderken paraşütü açtığınızda beyaz sınırda açılır fakat 234 ile giderken paraşütü açtığınızda beyaz sınırın neredeyse yarısını paraşütsüz geçmiş olursunuz.

[Resim: galeri_MTYzN_256.png]

b) En İyi Envanter Düzeni
Şuanda topluluk tarafından en çok kullanılan eşya kombini:
* Silah - Eklentisi şeklinde listelenmiştir.
* Kar98k (8x Scope), Susturucu (KNT) ve Yanak Dayanağı (KNT)
* M416 (Holographic Sight veya Kırmızı Lazer), Susturucu (Taaruz Tüfekleri), Açılı Ön Kabza, Uzatılmış Hızlı Çekim Şarjörü ve Taktik Kundak
* Seviye 3 Kask, Zırh, Çanta (Bunlar zaten nesneldir, açıkça en güçlüleridir.)
* 2 Sis Bombası, 3 El Bombası (Kötü pozisyonda kaldıysanız/Kötü pozisyonda bırakmak istiyorsanız)
* Tava (Mermi geçirmiyor)
* Alabildiğiniz kadar Enerji İçeceği/Ağrı Kesici/Bandaj/İlk Yardım Kiti ve Sıhhiye Çantası

Eğer nişan alırken spray atıyorsanız Açılı Ön Kabza ve Namlu Ucu Freni alınız.
Eğer nişan alırken tek tek isabetli atışlar deniyorsanız Dikey Ön Kabza ve Susturucu(veya Flaş Gizleyici) alınız.

[Resim: galeri_MTYzN_257.png]

c) Envanterde Fazladan 4x Scope Taşımak
Sniper Rifle olarak kullandığınız silahın yanısıra Assault Rifle silahınız içinde bir adet 4x Scope taşımak faydalı olacaktır. Bunun sebebi uzak mesafede bir oyuncu hareketliyken Sniper Rifle ile vurmanız oldukça zor olacaktır. Anında Assault Rifle tip silahınıza takacağınız bir 4x Scope karşı oyuncuya daha seri atış denemeleriyle öldürmenizi kolaylaştırabilir.


d) Daha Yükseğe Zıplamak (ÖNEMLİ)
Daha yükseğe zıplamak, çoğu oyuncu tarafından bilinmez, öğrenilmesi güçtür fakat öğrendikten sonra size muhteşem bir pozisyon avantajı oluşturabilir!
Daha yükseğe zıplayarak, pencerelerin içinden geçebilirsiniz; zeminde olan balkonlara kapıyı açmadan atlayabilirsiniz, normalde geçilemeyen duvarlardan geçebilirsiniz
Yapılışı ise aynı anda Boşluk(Zıplama) ve C(Çömelme) tuşlarına basarak olmaktadır.
Not: Pencerelerden atlarken camı kırmak zorunda değilsiniz, camın içinden direkt geçebiliyorsunuz.

[Resim: galeri_MTYzN_258.png]

e) Sıfırlama Mesafesini Ayarlamak
Sıfırlama Mesafesi, oyundaki Bullet Drop(Mermi Düşüşü) olayını ayarlayan bir sistemdir. Siz dürbününüzü açtığınız zaman aşağıda Sıfırlama Mesafesi olarak gözükür. Uzaktaki oyuncuları Bullet Drop olmadan vurmanızı sağlar fakat uzaklığı hesaplamanız güçtür.
Haritadaki her bir küçük kare 100m, her büyük sarı kare 1km'yi sembolize eder. Oyuncunun uzaklığına göre sıfırlama mesafesini Page Up/Page Down tuşlarıyla artırıp/azaltarak oyuncuya Sıfırlama Mesafesi ile daha isabetli atışlar yapabilirsiniz.
Örneğin 200 metre ilerinizdeki bir oyuncuyu 4x Scope ile vurmak istiyorsanız, Sıfırlama Mesafesi olmadan nişan alacaksak oyuncunun kafasının bir parmak boşluğu kadar yukardan vurmamız gerekir (Kar98k/SKS baz alınırsa). Sıfırlama Mesafesini 200m olarak ayarlarsak direkt kafasına sıktığımızda mermi dümdüz gider.


f) Haritada İşaretlenen Bölgeye En Yakın Şekilde Atlamak
Bakış açınızı haritada işaretlediğiniz bölgenin zıt yönündeki uçak kanadına doğru bakarak ayarlayın. Yukardaki pusula çizelgesinde mark tam kanadın ortasıyla kesiştiğinde aşağıya atlayın ve a Yöngergesindeki gibi havada süzülün.

[Resim: galeri_MTYzN_259.png]

Bölüm 3: Oyun Başı (Early Game) Lootlanabilecek Yerler


a) Atlayacak Yeri İyi Belirlemek
Atlayacağınız yeri birkaç kriteri göz önünde bulundurarak belirlemelisiniz.
Eğer işinizi şansa bırakmayacaksanız atlayacağınız yerde araba bulunması gerekiyor. Güvenli Bölge konusunda her zaman talihli olamayabilirsiniz ve arabaların pozisyonlama açısından büyük avantajı var.
Atladığınız yerden Military Loot çıktığından emin olmalısınız, atladığınız yere birkaç kişi/takım atlayabilir fakat başta güzel Loot yapamazsanız ilerde sıkıntı çekmeniz muhtemel.

Benim önerdiğim başlangıç yerlerini aşağıdaki fotoğrafta kareyle belirttim:

[Resim: galeri_MTYzN_260.png]

b) Tam Loot Yapmadan Önce Rakip Bırakma
Etrafınıza bir oyuncu veya takım indiyse tam olarak loot yapmadan direkt silah bulup bulunduğunuz çevrede rakip bırakmamanızı öneririm. Eğer göz göre göre loot yapmaya devam ederseniz bir sonraki göz atacağınız evden oyuncu çıkması çok muhtemel [Resim: blobsmile-png.134741]


Bölüm 4: Oyun Ortası (Mid Game) Yapılması Gerekenler
Artık harita güvenli bölgeye doğru daralmaya başladıysa tebrikler, oyunun Early Game kısmını atlattınız! Fakat bununla beraber yapmanız gereken diğer görevler ortaya çıkıyor.


a) Güvenli Bölgeye Yakın Değilseniz Direkt Araba Arayın
Başlık gayet açıklayıcı oldu. Eğer Güvenli Bölgeye pek yakın değilseniz lootu bırakıp çevrenizde araba bulmaya çalışın. Garajlarda ve yolu topraktan olan arazilerde genellikle araba spawnlanır. Eğer hiç araba bulamadıysanız yürümekten başka çareniz yok. Gaz yaklaşınca bir Enerji İçeceği veya Ağrı Kesici kullanıp güvenli bölgeye doğru koşmaya devam edin.


[Resim: aracbulmak-png.55987]

b) Düz Arazilerde Gezmekten Kaçının
Düz arazide pek siper bölgesi bulunmadığından ve dağlık yerlerden kolayca gözetlenebildiğinden dolayı düz arazilerden gitmektense çevresini dolaşmanız daha güvenli olur.


c) Güvenli Olmayan Bölgelerde Savaşmaktan Kaçının
Eğer savaş uzun sürecek gibi gözüküyorsa, mesafeler uzaksa bırakın gitsinler. Sizin için orda kârlı olan alacağınız teçhizat değil güvenli bölgeye sağ salim ulaşabilmek olacaktır. Bu hata sıkça yapılır.


Bölüm 5: Oyun Sonuna Doğru (Late Game) Pozisyonlama
Eğer güvenli bölge 3. kez daraldıysa, oyun sonuna hoşgeldiniz! En kötü ihtimalle ilk 40'ta olacaksınız. Daire git gide daralmaya; alınan öldürme skorları git gide artmaya başlar. Peki siz birinciliğe oynamak istiyorsanız napmalısınız?


a) Güvenli Bölgenin Tam Ortasında Pozisyon Bulun
Güvenli bölgenin ortasında bulacağınız küçük evler, iki katlı evler, apartmanlar veya mantar evler sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Ortada olduğunuz içinde güvenli bölgenin çok uzağa düşme ihtimali olmaz ve muhtemelen güvenli bölge sizin olduğunuz yerlere düşer.


[Resim: pozisyonlamak-png.55986]

b) Eğer Daire Çok Küçükse ve Siper Yoksa Yere Yatın
Eğer daire gerçekten çok küçüldüyse ve 10-15 kişi kaldıysa, saklanacak yeriniz yoksa en iyisi bir çalının içine yatıp bekleyin. Oyuncu gördüğünüzde kalkıp vurun ve hızlıca farklı bir yere tekrar yatın.


c) Sürekli Enerji İçeceği ve Ağrı Kesici Kullanın
Kullandığınız Enerji İçecekleri ve Ağrı Kesicilerle aşağıdaki sarı bar dolmaktadır. Sarı bar doldukça hızlı koşmaya; canınızı daha hızlı yenilemeye başlarsınız.


d) Pozisyonunuz Tamamen İfşalandıysa Sis Bombası Atıp Oradan Uzaklaşın
Eğer bir oyuncuyla savaşırken başka bir yerden mermi aldıysanız hiç panik yapmadan olduğunuz yere ve gideceğiniz yere direkt olarak ortalayarak birer sis bombası atın ve direkt pozisyonunuzu değiştirin. Sis Bombalarını oyuncuları kandırmak içinde kullanabilirsiniz.


Oyun erken erişimde olduğu için taktikler, bilgiler değişebilir; oyun değiştikçe konu da güncellenecektir, iyi forumlar!
Bunu ilk beğenen sen ol.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  PUBG Rank Sistemi mroz85 0 1,065 05-11-2022, 23:27:16
Son Mesaj: mroz85
  PUBG Silahların Güçleri mroz85 0 1,079 05-11-2022, 23:25:53
Son Mesaj: mroz85
  PUBG Dans Hareketleri Nasıl Açılır? mroz85 0 149 05-11-2022, 23:24:51
Son Mesaj: mroz85
  PUBG Mobile Ayarlar mroz85 0 113 05-11-2022, 23:21:56
Son Mesaj: mroz85
  Pubg Nasıl Dans Edilir? mroz85 0 119 05-11-2022, 23:21:00
Son Mesaj: mroz85
  Pubg Mobile En İyi Ayarlar mroz85 0 135 05-11-2022, 23:20:03
Son Mesaj: mroz85

Foruma Git: