mroz85
Minecraft Item Kodları Nasıl Yazılır?
0
58
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
mroz85
İçerik Üreticisi
  • Konular160
  • Mesajlar161
  • Rep puanı 0
Minecraft Item Kodları Nasıl Yazılır?

Selam değerli forum üyeleri ve ziyaretçileri! Bu konumda Minecraft'ta eşya kodlarının nasıl yazıldığından yani nasıl yazmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi Minecraft hala güncellenmeye devam eden ve güncellemeleriyle oyuncularını hayran bırakan bir oyun. Minecraft'ı küçümseyenleri umursamayın derim ben. 7'den 7'e herkesin oynadığı bir oyun Minecraft. YouTube'dan bunu rahatlıkla görebilirsiniz zaten. Neyse bu konumuzda bahsedeceğim şey bu değil. Belki başka bir konuda bunlardan detaylıca bahsederiz.

Minecraft'ta her eşya için belirlenmiş benzersiz birer kod var. Öncelikle biraz bu belirlenmiş benzersiz eşya kodlarını nerelerde kullanmanız gerekebilir ondan bahsetmek istiyorum. En basit şekilde düşünecek olursak bu kodları kendinize, bir arkadaşınıza veya sunucunuzun bir üyesine eşya vermek için kullanmanız gerekebilir. Daha farklı bir açıdan bakarsak yani bir geliştiricinin gözünden bakarsak bu geliştirici kişi bu eşya kodlarını; kodladığı pluginlerde, plugin configlerinde, yazdığı skriptlerde kullanma gereksinimi duyabilir. Bunun gibi aklınıza gelemeyecek birçok yerde Minecraft'taki bu eşya kodlarına ihtiyaç duyabiliriz. Ancak eşya kodlarını kullanabilmemiz için önce nasıl kullanıldıklarını öğrenmeliyiz değil mi?

Lafı fazla uzatmadan Minecraft'ta eşya kodlarını nasıl yazmanız gerektiğiniz göstereceğim. Aslında eşya kodlarının yazılışı eskiden aşağıdaki şekildeydi.

/give (Eşyanın verileceği kişinin oyundaki ismi) (Benzersiz Sayılı Eşya Kodu. Örneğin; 260 = Elma) (Eşyanın Miktarı)

Yani daha anlaşılır şekilde anlatıyım.

/give TheUgurS 260 1
komutunu yazarsak 1.8'in altındaki sürümlerde bize 1 adet elma verecektir.

1.8 güncellemesi ile eşya kodlarının yazılış sistemi birazcık değiştirildi. Artık eşya kodlarında sayılar yerine yazılar kullanılıyor.
Örneğin taş bloğu için 1 kodu yerine stone veya minecraftConfusedtone eşya kodlarını kullanmanız gerekiyor. Aksi taktirde karşınıza aşağıdaki gibi bir hata çıkacaktır. Bu hatanın çözümü ise oldukça basit. Eşya kodlarının yazılı hallerini kullanmanız gerekiyor.

[Resim: galeri_MTYzN_189.png]
 
/give (Eşyanın verileceği kişinin oyundaki ismi) (Benzersiz Yazılı Eşya Kodu. Örneğin; apple veya minecraft:apple = Elma) (Eşyanın Miktarı)

Yani daha anlaşılır şekilde anlatıyım.

/give TheUgurS minecraft:apple 1
komutunu yazarsak 1.8'in ve 1.8'in üstündeki sürümlerde bize 1 adet elma verecektir.

Bu noktada Minecraft bize bir kolaylık sağlıyor ve diyor ki "Bizim değerli oyuncularımız siz minecraft: yazmakla uğraşmayın direkt apple yazarsanız da ben kabul edeceğim." Ne kadar mutlu edici bir açıklama!

Eğer yukarıda dediğim her şeyi yaptığınız halde karşınıza aşağıdaki gibi bir hata çıkıyorsa yapabileceğiniz 3 çözüm yolu var. Bunların 2 tanesi tek oyunculuda kullanmanız için 1 tanesi ise çok oyunculuda kullanmanız için.

[Resim: galeri_MTYzN_190.png]
Bu hata bize diyor ki; Bu komutu kullanmak için iznin yok.

İzne sahip olmak için tek oyunculuda haritayı kurarken aşağıda kırmızı dikdörtgen içine alınmış yere tıklamak olacak.
[Resim: galeri_MTYzN_191.png]
 
Buraya tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek ve oradan da kırmızı dikdörtgen içine alınmış yere tıklamamız gerekiyor.
[Resim: galeri_MTYzN_192.png]
Allow Cheats: ON yazıyorsa hileleri aktifleştirdiniz demek. Hileleri aktifleştirdiğinizde yaratıcı moda geçebiliyorsunuz, arkadaşlarınıza ışınlanabiliyorsunuz ve bunun gibi birçok şeyi yapabilme iznine sahip oluyorsunuz. Done tuşuna basıp normal bir şekilde haritanızı kurmaya devam edebilirsiniz.

Ancak şöyle bir ihtimal daha var. Siz hileleri aktifleştirmeden haritayı oluşturursanız ne olacak? Item kodlarını kullanarak eşya alamayacak mısınız? Tabii ki alabileceksiniz. Bunun da bir çözüm yolu var. Haritaya girip ESC tuşuna basın ve karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.
[Resim: galeri_MTYzN_193.png]
Gelen bu ekranda Open to LAN tuşuna basın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.
[Resim: galeri_MTYzN_194.png]
Evet gördüğünüz gibi burada da hileleri aktifleştirebileceğimiz bir yer var. Sırasıyla kırmızı dikdörtgenlerin içine almış olduğu tuşlara basın ve başarmış olacaksınız! Artık kendinize yukarıda anlattığım şekilde eşya alabilirsiniz.

Sıra geldi çok oyunculuda nasıl yukarıda anlattığım şekilde kendinize eşya alabilirsiniz onu göstermeye. Bu yöntem için sunucunun sahibi olmanız gerekiyor çünkü konsola erişmemiz gerekecek. Konsola aşağıdaki resimdeki gibi /op (Oyun içindeki isminiz) yazın ve enter tuşuna basın.
[Resim: galeri_MTYzN_195.png]
Artık çok oyunculuda da kendinize eşya alabilirsiniz. Hatta op olduğunuz için sunucudaki birçok kodu daha kullanabilirsiniz.​
Eğer söylediklerimin hepsini yaptıysanız ancak ben bu eşyaların kodlarını nasıl öğreneceğim diye düşünüyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Umarım hazırladığım "Minecraft Item Kodları Nasıl Yazılır" adlı rehberim sizin için yararlı olmuştur. İyi forumlar! 
Bunu ilk beğenen sen ol.Foruma Git: