STRAKE
Minecraft Dungeons Detaylı İnceleme
0
66
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
STRAKE
Yönetici
Minecraft Dungeons Nedir, Ne Değildir?

2018 yılında ilk kez duyurulan ve 2019 yılında ise nasıl oynanabileceği ile alakalı bilgiler verilen Minecraft Dungeons resmi çıkışını 26 Mayıs 2020 günü gerçekleştirdi. Dünyanın en efsane oyunlarından birisi olarak da bilinen Diablo’ya benzer bir görünüme sahip olan oyun birçok oyun severi ise şimdiden kendisine bağlamayı başardı.

Xbox Game Pass üzerinden oynanabilir olması ile pek çok oyuncunun tercihi haline gelen Minecraft Dungeons, kendine has hikayesi ile de dikkat çekiyor. Minecraft Dungeons’un hikayesine göre kötü bir köylü dünyayı yok edebilecek kadar büyük bir güce sahip oluyor ve kendini sürekli geliştirerek farklı yerlere saldırmaya başlıyor. Oyunu oynayan bizlerin görevi ise bu kötü köylüye engel olmak.

Minik bir hikaye şeklinde hazırlanmış olan oyunun öyküsü çok derinlere inmeden bitse de Minecraft hayranlarını tatmin etmeye yetiyor. Gelelim oyunla ilgili diğer önemli detaylara.

Minecraft Dungeons’un Genel Hatları

Minecraft Dungeons, özgün hikayesi dışında eğlenceli oynanış yapısı ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Oyun içerisinde oyuncular, arkadaşları ile birlikte uzun süren bölümlerde çeşitli maceralara çıkabiliyorlar. Aynı zamanda her girdiklerinde değişim geçiren oldukça güzel hazırlanan zindanlar da yine onları bekliyor.

Oyuncular oyun esnasında dilerlerse doğrudan sona ilerleyebiliyorlar dilerlerse de etrafta gezinerek gizlenmiş olan eşyaları keşfedebiliyorlar. Bu da oyunculara birden fazla seçenek sunarak oyundan daha fazla keyif almalarına imkan veriyor ve oyunun tekrar tekrar oynanabilirliğini de bir hayli arttırmayı başarıyor.

Minecraft Dungeons'un tüm bu özelliklerinin yanında piyasadaki diğer benzer oyunlara göre oldukça kısa bir sürede tamamlanabildiği de söylenebilir. Oyuncuların pek çoğu Minecraft Dungeons’a başladıkları zaman oyunun aynı Minecraft gibi hep yeni şeylerin keşfedileceği bir yer olduğunu ve hikayenin uzadıkça uzayacağını düşünse de Minecraft Dungeons ortalama 10-12 saatte bitirebilecek kadar kısa. Bu konuda oyuncuların yapabilecekleri tek şey ise oyunu bitirdikten sonra yeniden oynamak.

Game Pass üzerinden satın alınmak istendiği zaman Minecraft Dungeons için 20 dolar gibi bir bedel ödemek gerektiğini de ek olarak belirtelim.

Diablo Tarzı Oyun Yapısı

Aksiyon ve role playing game türünde geliştirilen Minecraft Dungeons’un oynanış açısından ünlü oyun Diablo’ya benzediğini daha önceden belirtmiştik. Ancak çocukların da kolay bir şekilde oynayabilmeleri için oyunun oynanış yapısı fazlası ile basitleştirilmiş. Çok fazla bir detay barındırmayan oyunda yakın dövüş yapabilmek için bir silah, uzaktan vurmak için başka bir silah, koruyucu bir zırh ve birtakım karakter özelliklerini güçlendiren çeşitli eşyalar yer alıyor. Oyuncular arzu etmeleri halinde sahip oldukları eşyalara yepyeni özellikler katarak yani efsunlayarak daha da fazla güçlenmelerini sağlayabiliyorlar. Zaten aslında oyunculara oyuna devam etme isteği kazandıran şeyin de bu eşyaların hep daha iyisine sahip olma arzusu olduğu söylenebilir.

Minecraft Dungeons oyununda oyuncular, oyun esnasında ilerledikleri bölümlerde bir de yeni alanlar keşfettikleri bir merkez alanına sahip oluyorlar. Bu merkez alanında da bölümleri oynarken kazanılan zümrütler ile çeşitli eşyalar satın alınabiliyor.

Karakter Yaratma ve Özelleştirme

PC, Playstation 4 ve Xbox One’de oynanabilen Minecraft Dungeons oyununu incelerken karakter yaratma kısmından bahsetmeden geçmek olmaz. Buna göre Minecraft Dungeons’un karakter yaratma anlamında biraz zayıf kaldığı söylenebilir. Zira oyuna başlandığında oyunculara yalnızca kendiliğinden hazır olan skinleri seçme şansı sunuluyor ve bu da Minecraft’ın o yaratıcılık ruhuna ne yazık ki aykırı oluyor.

Tüm bunların yanı sıra oyunun müziklerine gelirsek fena olmadığı söylenebilir. Arada bug ve lag sıkıntıları olsa da genel anlamda Minecraft Dungeons’un gayet rahat bir şekilde oynandığı da dile getirilebilir.

Özetle, Mojang tarafından geliştirilen ve Microsoft tarafından yayınlanan Minecraft Dungeons son derece basit bir oyun. Belki birkaç saat daha uzun olabilirdi ancak yine de Minecraft başyapıtının hatırına kendini oynatmayı başarıyor. Son olarak Minecraft Dungeons’u Game Pass’i olan oyuncuların istedikleri şekilde indirebilecekleri söylenebilir ancak diğer oyuncuların oyunu satın almadan önce indirim beklemeleri daha yerinde bir karar olabilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.Foruma Git: