mroz85
Lol Yeni Metalar ve İlerlenmesi Gereken Yollar
0
36
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
mroz85
İçerik Üreticisi
  • Konular160
  • Mesajlar161
  • Rep puanı 0
[Resim: galeri_MTYzN_12.jpg]

Lol Yeni Metalar ve İlerlenmesi Gereken Yollar


League of Legends'ın yeni metasını sizlere tanıtacak ve meta hakkındaki görüşlerimi, ilerlemeniz gereken yolları anlatacağım.

[Resim: galeri_MTYzN_52.png]


League of Legends 10.8, bütün koridorların metasını görselde görebiliyoruz. Bildiğiniz üzre ezbere oynamak değil, metaya uygun oynamak sizi lig atlatır ve daha iyi bir oyuncu yapar. Şampiyon havuzunuz ne kadar genişse, dereceli maçlarda o kadar rahat; banlara aldırış etmeden gücünüzü kanıtlayabilirsiniz.

[Resim: galeri_MTYzN_53.png]

10.8 Üst Koridor Metası
Gördüğünüz üzre üst koridorda tank şampiyonlar öne çıkmış, uzun zamandır metada göremediğimiz Ornn metaya girmiş. Tanklar öne çıktığından dolayı e haliyle mobil şampiyonlar da bunlara karşılık olarak metada yerini almış. Özellikle Fiora'nın metada olması tank şampiyonlar için bir hayli korkutucu. Ben bu metadaki şampiyonları oynayamıyorum, ne yapmam gerekiyor diyorsanız; öncelikle bu şampiyonları oynayan profesyonel oyuncuları izleyip fikir edinebilirsiniz. Yine de olmuyor yapamıyorsanız, tankların karşısına üst koridorda menzilli bir karakter alıp, sihirdar büyüsü olarak tutuştur (ignite) tercih ederseniz; size saldırmaktan çekinecek en az 10 dakika boyunca rahat bir koridor safhası geçireceksiniz. Koridorda menzilinize güvenip, fazla agrasif oynarsanız; karşı ormancı sizi sürekli darlayabilir. Bu sebepten dolayı neden menzilli karakter aldığınızı unutmayın sadece koridoru optimum düzeyde tutmaya oynayın. Eğer takımınızla uyumlu bir şekilde oynayabilirseniz, tank karakterler savaşlarda çok hantal kalacaktır ve rahatlıkla kalabalık savaşları kazanacaksınız.

[Resim: galeri_MTYzN_54.png]

10.8 Orman Metası

Ormanda da gördüğünüz gibi anlık çıkışma yapan şampiyonlar ağırlıklı. Wukong, Shaco, Zac, Ekko gibi bir anda farkettirmeden, arkadan koridoru kapatarak sinsi pusular atmanıza olanak tanıyor. Zac, menzili çok yüksek bir şampiyno olduğundan dolayı; ne zaman nerede olacağınızı biliyorsanız, oyunu tek başına taşıyıp, domine etmeyi başaran bir şampiyon. 800K arkadaşlarımız da sevinsin diye araya bir Master Yi sıkıştırmayı da unutmamışlar. Bu tarz şampiyonlara karşı koridorlarda güvenli bir şekilde nasıl direnebiliriz, sorusuna gelirsek. Kırmızı totem almanız gerekiyor, oyun boyunca her geri dönüş yaptığınızda; mağazadan 75 altına kıyıp, 1 adet totem almalısınız arkadaşlar. Oyun boyunca minimum 5 adet totem alıp, haritanın farklı alanlarında takımınıza görüş sağlamalısınız. Orman metası tamamen gizlilik üzerine oluşturulmuş, totemsiz oynayan bir takımın bu metaya karşı hiçbir şansı yok. Sürekli bir şekilde orman farkından kaybedersiniz.

[Resim: galeri_MTYzN_55.png]

10.8 Orta Koridor Metası
Bence bu meta, tamamen ligi düşük oyuncuları sevindirmek adına yapılmış gibi bir şey. Şu karakterlere bakar mısınız [Resim: blobgrin-png.134624] Ben görünce gülke krizine girdim, asdasdklasd
Neyse fazla dalga geçmeden, orta koridor hakkında sizlere bilgi vereyim. Orta koridorda ağırlıklı olarak suikastçi şampiyonlar, metayı kaplamış. 2 adet saldırı gücü, 5 adet büyü hasarı veren şampiyon görüyoruz. Bu da demek oluyor ki oyunlara girerken, kitleme erkenında karşı orta koridoru anlayamadıysak; rünlerinizde büyü direnci tarcih etmeniz faydanıza olacaktır. Suikastçi şampiyonlara karşı kesinlikle pasif karakterler ile oynamaya çalışmayın, bu karakterler zaten yeterince güçlü; metadayken daha da saçma olduğundan ötürü, eğer siz pasif bir karakterle koridora çıkarsanız, sizi harcayacaklardır. Bu tarz şampiyonlara karşı metada olan üst koridor şampiyonlarından birisini seçerek oynayabilirsiniz. Özellikle Darius, gördüğünüz bu saçma şampiyonlardan daha da saçma olduğundan dolayı; koridordaki rakibinizin sizden çekinmesini sağlayarak, rahat bir koridor oluşturur.

[Resim: galeri_MTYzN_56.png]

10.8 ADC - Nişancı Metası
Gördüğünüz üzre ağırlıklı olarak uzun menzilli şampiyonlar veyahut uzun menzilli yeteneklere sahip şampiyonlar görüyoruz. Vayne hariç! Vayne'nin bu metada bulunmasının yegane sebebi suikastçilere karşı, ulti avantajının olması. Bilmeyenler için söyleyeyim, Vayne ultisini açıp, Q yeteneğini kullandığında, kısa bir süreliğine görünmez oluyor. Bu yetenek ile suikastçileri vur-kaç diğer adıyla kite yaparak öldürebiliyor. Vayne dışındaki bütün şampiyonların ya menzili çok uzun ya da menzili olan bir yeteneğe sahip olan şampiyonlar olduğunu görüyoruz. Koridorda büyük avantaj yaratıp, agrasif oyunlar döneceği kesin. Bu tarz nişancılara da kesinlikle agrasif destekler lazım. Oyun genel olarak tamamen agrasifleşmiş ve ilk dakikalarda hızlı hızlı başlangıç yapmak için ayarlanmış. Meta hakkında genel olarak, uzun oyunlar göremeyeceğimizi söyleyebilirim. Bütün şampiyonlar agrasif olduğundan dolayı, tek birisi bile kassa; rakip takımı alt üst edebilecek potansiyele sahip.

[Resim: galeri_MTYzN_57.png]

10.8 Destek Metası
Evet, geldik en iyi bölüme. Destek main bir oyuncu olduğumdan dolayı, bu kısma çok büyük bir sempatim var ve özel olarak ilgileniyorum. Bu kısımdaki bilgim daha fazla olduğundan dolayı sizlere daha güzel ve detaylı açıklamalarda bulunacağım. Nişancı kısmında söylediğim gibi agrasif bir oyun döneceğinden mütevellit, destek şampiyonları da bir haylı agrasifleşmiş vaziyette. Genel olarak hızlı çıkışlar ve all-in saldırılar için uygun şampiyonlar görüyoruz. Nautilius, hiçbir şekilde metadan düşmüyor. Kaç senedir oynarım bu bozuk şampiyon her zaman metadadır. Sizlere tank şampiyonları nasıl kanser edeceğinizi anlatacağım. Lulu ve Janna bu karakterlere karşı oynamak için birebir şampiyonlar. Çok kırılgan olduklarından dolayı, o kadar dikkatli oynamalısınız ki; oyunda maksimum 3-4 kere ölmelisiniz. Aksi takdirde bir ölmeye başlarsanız, sununu getiremiyorsunuz. Dikkatli bir şekilde oynamayı başarıp, koridorda çok güzel hamleler yaparak; gördüğünüz atlama yeteneklerine sahip olan tank şampiyonların hepsini, oyuncak haline getirirsiniz. Koridorda bu şampiyonlara karşı zorluk çekeceğinizden dolayı biraz daha pasif bir oyun sergileyip, sadece nişancınızı koruyabilirsiniz. Oyun koridor safhasından çıktığında, takım oyunlarında bu gördüğünüz destek şampiyonlarından kat kat daha fazla işlev gösterip, rahatlıkla oyunu taşıyabilirsiniz.

Söylemekte fayda var. Gizli meta denilen bir olay da olduğundan dolayı; sadece bu şampiyonlar metada diğerleri çöp olmuyor. Güçlü olup, farkedilmeyen şampiyonlarla da oynayabilirsiniz. Ayrıca bu liste standart bir listedir. Akitf olarak çok güçlü bir şekilde oynanılıp, bu listede gözükmeyen birçok şampiyon var.

Biraz da bu listede olmayan ama en güçlü olarak geçen şampiyonlar hakkında bilgi verelim.

[Resim: galeri_MTYzN_58.png]

Üst koridor için en iyi olarak Moakai bizleri karşılıyor. Tam bir takım oyunu canavarı olan Moakai, erken safhada o kadar güçlü olmasa da, oyunun sonlarına doğru ultileriyle, savaşın seyrini değiştirebiliyor. Tercih edilme oranı standarta yakın lakin kazanma oranı diğer şampiyonlara kıyasla çok yüksek! Buradan anlıyoruz ki Moakai, oynamayı bilen için oyun kazandırabir üst koridor şampiyonu haline gelmiş.

[Resim: galeri_MTYzN_59.png]

Ormanda Graves, %17.13 oranı ile bizlere şaka yapıyor gibi bir şey. Zırh deşme eşyalarına birkaç çeşit eklenip, bu eşyalar güçlendirildiğinden beri. Graves, sadece tek bir düz vuruşla rakipta bulunan bütün kırılgan şampiyonları kesebilme potansiyeline sahip.Orta koridorda sizlere hangisini söylesem diye karar veremedim, o yüzden ikisini de anlatayım; kararı size bırakayım. Talon, mobil bir şampiyon olduğundan dolayı; metada bulunanan nişancıları rahat bir şekilde avlayabiliyor. Kazanma oranı pek iç açıcı olmasa da, çok fazla tercih edildiğini görebiliyoruz.
Galio ise, yüksek ihtimalle çok fazla büyücü şampiyon olduğundan dolayı tercih ediliyor. Büyücülere karşı ekstra, büyü direnci kalkanına sahip olduğundan dolayı; avantaj sağlayıp, oyun kazandırıyor. Ayrıca ultisi ile takım oyunlarına rahat bir şekilde katılabilen Galio, iyi işler çıkarabilir.Alt koridor için söylenecek her şeyi yukarıda söyledim, yine zırh eşme eşyalarını aktif olarak kullanan Miss Fortune'un, %20.44 kazanma oranı ile ortalığı yok ettiğini görüyoruz.Yukarıda ki listede göremediğimiz şampiyonlardan bir diğeri ise Bard. Bard mobil bir şampiyon olduğundan ve koridorda; sağlık, mana gibi eğerler bakımından problem çekmediği için. Tank şampiyonlara karşı lider olmuş bir vaziyette.Gördüğünüz üzre, meta tamamen hızlı bir oyuna göre ayarlanmış. Güçlenen şampiyonlar genelde uzun savaşlar yerine, direkt tek atıp çıkan şampiyonlar. Bu yüzden dolayı uzun savaşlar yerine daha kısa ve yetenek gerektiren savaşlar çıkacaktır.Bilgisayarım arızalı olmasa şimdi challenger olmuştum. En son 170 lp idim, yüksek ihtimalle elmas hatta platine kadar düşmüş olabilirim... Meta şampiyonları hakkında anlatacaklarım bu kadardı. Kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın!
Bunu ilk beğenen sen ol.


Foruma Git: