• 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
mroz85
İçerik Üreticisi
 • Konular159
 • Mesajlar160
 • Rep puanı 0
Merhabalar arkadaşlar başlık tada belirtiğim gibi laptopunuz var ve bütün oyunlarda kasıyormu markası hp olmasına gerek yok
İkitane ekran kartınız olabilir onun için bu konuyu inceleyiniz.
İkitane ekran kartiniz olup olmadiigina aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştılarından bakabilirsiniz.
Buyrun Çözüm
ntel ve AMD değiştirilebilir grafik kartı olanlar, bilgisayarlarından oyunlarda ve 3D uygulamalarda yeterli performansı alamadıklarından şikayetçiler. Bu konuda gerek bana sorular gelmekte, gerekse internette birçok forumda bu konu açılmakta.

Eğer değiştirilebilir grafikleri sadece uygulama bazlı olarak ayarlayabiliyorsanız, muhtemelen birçok oyunu olması gerekenden daha düşük performansla oynuyorsunuz.

Bu yazıda bu sorunu çözmenin yolunu anlatacağım.


Değiştirilebilir Grafik Kartı Ne Demek?
Bilgisayarınızda iki tane grafik yani ekran kartı (ya da çipi) bulunmakta demek. Yeni bilgisayarlarda bu işlemciye entegre gelen Intel’in görüntü kartı ve AMD (eski adıyla ATI) ya da nVidia’nın bir kartı olarak karşımıza çıkmakta. AMD işlemcilerin de benzer çözümleri bulunmakta.

Peki buna neden gerek duyulmakta?

Yüksek düzey grafik işlemeye yalnızca oyun oynarken ya da ağır uygulamaları kullanırken ihtiyaç duyuyoruz. Ekran kartı ise bir taşınabilir bilgisayarın pilini en çok tüketen bileşenlerden biri. Öyleyse günlük işlemlerimiz için (Internette gezinmek, HD video izlemek, basit 3D oyunları oynamak gibi) yeterli olacak bir ekran kartı çok güçlü bir ekran kartından daha az enerji tüketecek, daha az ısınacaktır. Buradan yola çıkarak, yeni nesil bilgisayarların çoğunda değiştirilebilir grafikler altında iki görüntü işlemcisi gelmekte.

Bunlardan birini, genellikle işlemciye entegre olanı; basit uygulamalarla kullanılıp enerji tasarrufu sağlarken, diğerini sadece güç gerektiren işlemler için kullanılıyor, ya da bu şekilde düşünülmüş.

Hem nVidia hem de AMD ekran kartları için bu işlem iki şekilde gerçekleşebiliyor:
 • İki kart arasında yanlızca bir oyun ya da güç gerektiren bir uygulama açıldığında veya kapandığında geçiş yapılıyor. Düşük ekran kartı, güç gerektirmeyen tüm işlemler için kullanıyor.​
 • İki kart arasında kullanıcın isteğine göre geçiş yapılıyor ya da örneğin sadece pildeyken düşük özellikli grafik işlemci kullanırken; bilgisayar fişe takılıyken güçlü ekran kartı kullanılıyor.​
Fabrika ayarı olarak genellikle birinci yöntem kullanılıyor. Ancak bunun belirli eksileri var:
 • Oyun ve uygulamalar, ekran kartı sürücüsü ve yardımcı uygulaması tarafından tanınmadığında geçiş işlemi gerçekleştirilemiyor.​
 • Yeni çıkan uygulamalar tanınmadığından onların eklenmesi bekleniyor.​
 • Bazen tanınsa bile ikinci ekran kartı gerçek performansıyla çalışamayabiliyor, uygulamalar hangi kartın kullanımda olduğunu anlayamıyorlar.​
Eğer grafik kartınız bu birinci yöntemle çalışıyorsa, muhtemelen oynadığınız oyunlardan olması gerekenden daha düşük FPS alıyorsunuzdur.

Bunun çözümü ise ikinci yönteme geçmek.

Nasıl Geçilir
Aşağıda yazıyı HP markası ve Intel+AMD kartlar için anlatacağım ancak birçok laptop için benzer ayarlar bulunmaktadır.

1- BIOS güncellemesi ve en son grafik kartı sürücüsünü edinin:

HP için bu adresi ziyaret edin: http://www8.hp.com/tr/tr/support-drivers.html

Öncelikle ekran kartınızın en son sürücüsünü indirip, en son sürücüde bu geçiş işlemini değiştirebileceğiniz bir seçenek olup olmadığını kontrol edin. Örneğin her uygulama için güçlü grafik kartınızı kullanabiliyorsanız, o şekilde ayarlamak tüm oyunlar için daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Eğer bu şekilde ayar yapamıyorsanız ve sadece uygulamalar için tek tek hangi kartın kullanılacağını ayarlamanız gerekiyorsa devam edin.

En son BIOS güncellemesini indirip BIOS’unuzu güncelleyin. Bazı bilgisayarlarda aşağıdaki ayarlar sadece BIOS güncellemesi sonrasında yapılabilmekte.

2- Mod Değişikliği

Bilgisayarınız açılırken ESC‘ye basın ve F10‘u seçin.
[Resim: galeri_MTYzN_345.png]

System Configuration kısmından Switchable Graphics Mode ‘yi Fixed olarak ayarlayın.

[Resim: galeri_MTYzN_346.png]

Exit kısmında Exit Saving Changes‘i seçerek değişiklikleri kaydedin.

[Resim: galeri_MTYzN_347.png]

Şimdi masaüstünden Değiştirilebilir Grafikleri Yapılandır‘ı seçtiğinizde şuna benzer bir ekran çıkması gerekmekte.

[Resim: galeri_MTYzN_348.png]

Bunu yaptıktan sonra Windows Deneyim Dizini puanınız ve oyun performansınız önemli ölçüde artmaktadır.
Yardımcı Olabildiysem Bir Beğeni Yeter.​
Bunu ilk beğenen sen ol.


Foruma Git: