baznx
Cyberpunk 2077 Türkçe İnceleme
0
400
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):2 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
baznx
Aktif Üye
  • Konular7
  • Mesajlar7
  • Rep puanı 1
Merhaba değerli üyelerimiz ve değerli oyun severler! Yaklaşık 8 yıllık bir bekleyişin ardından Cyberpunk 2077 nihayet oyuncuların karşısına çıktı. Birçok talihsizlik yaşamış olmasıyla birlikte, oyun içindeki hatalarla da gündeme gelen Cyberpunk 2077’yi bugün ekibimizin çalışmasıyla birlikte inceliyor olacağız.

Cyberpunk 2077 her ne kadar bu yıla damgasını vurmuş olsa da, yaşadığı hatalar ve talihsizliklerden ötürü geleceği hakkında kesin bir şey söylemek zor. Sonuçta gördüyseniz bilirsiniz; YouTube gibi platformlarda oyunu oynatmayacak derecede hatalar paylaşılıyordu ve hatta paylaşılmaya da devam ediyor. Öyle ki, oyun PlayStation’da direkt oynanmadığı için iadesi yapılıyor.

Oyun siber dünyada alt üst olmuş yaşamları anlatmakta. Aslında “Cyberpunk” ismi de oradan geliyor. Edebiyatta bilim kurgunun bir alt türü olarak buna Türkçemizde “Siberpunk” deniyor ve özetle de “Yüksek teknoloji, düşük yaşam demektir.” mantığından ortaya çıkmakta. Bu arada daha önce “Cyberpunk” sözcüğü de Bruce Bethke isimi bir yazarın “Amazing Science Fiction Stories” dergisinin Kasım 1983 sayısındaki bir kısa öyküde ilk defa yer aldı.

Daha sonrasında ise Siberpunk türü üzerine elbette başka kısa öyküler, hikayeler ve uzun uzun metinler yazıldı tabi. Mesele aslında sadece edebi olarak teknik ve zekâ kabiliyetlerini birleştirip, ortaya büyüleyici kelimeler ve imgeler dökmek değil. Öbür açıdan da bakacak olursak, “Teknoloji insan yaşamını hiç eder!” gibi bir felsefi bakış açısı da ortaya koyuyor. Bu herkese göre de böyle olacak diye bir şey yok sonuçta.

Ama işte asıl mesele, insan yaşamını alt üst ettiğini iddia ettirten bu teknolojik gelişimi, kendi hikayenizi çizmiş olduğunuz bir oyun ile size empoze etmeye çalıştırdılar mı... O zaman nanayı yiyiveriyorsunuz. Oyunu bitirdikten sonra, “Kahrolsun teknoloji, kahrolsun robotlar!” diye gezdirebilir.

Night City’de olan bir avuç dolusu düzgün insanla beraber, kendini 0 ve 1’lere adamış hacker’lar, yarı robot - yarı et kaplamalı insanlar, kapitalizme kurban gitmiş birtakım devrimci düşünceli kişiler, suça ortak olup parasına bakan askerler, teknolojik gelişimi seks veya uyuşturucu etkisi yapan eğlenceye dönüştüren yatırımcılar... Herkesi gözlemlemenizi sağlıyor. Oyunun size bunları yaparken de fikrinizi de soruyor, hikâyeyi sizin çizmenizi sağlıyor. Şirketlerin kapitalist zengin çocuğu mu, sokakların kirlettiği biri mi, çorak topraklarda kum yiyerek büyüyen biri mi? Her şey size bağlı...
Bunu ilk beğenen sen ol.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Cyberpunk 2077 Hakkında Bilinenler baznx 1 743 22-10-2022, 9:00:03
Son Mesaj: BarBarOs

Foruma Git: