• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
mroz85
İçerik Üreticisi
  • Konular159
  • Mesajlar160
  • Rep puanı 0
BİYOMLARIN "SEED" ALGORİTMASI İLE İLİŞKİSİ
Seed algoritması'nın toplamda 62 tane biyom oluşturma özelliği vardır. Dünyanızda bir biyoma sık rastlanmaması, dünya algoritmasının hatalı olduğu anlamına gelmez. Bu da demek oluyor ki, her dünyada her biyom bulunabilir. Normal Hayatta kalma dünyasında 32 adet biyom, aynı zamanda 1 tane cehennemde 1 tane ise endde, 22 tane tekniksel biyom ile beraber toplamda 62 adet biyom bulunmaktadır. Nether, end dengesi de Seedinize ve bulunduğunuz hayatta kalma dünyası kordinatına göre değişebilmektedir.

[Resim: galeri_MTYzN_232.png]

[Resim: galeri_MTYzN_233.png]
Yukarıdaki Mesa biyomu fotoğraflarından anlayabileceğimiz üzere, seed algoritması bir biyomu yüzlerce farklı şekilde oluşturabilir.

MADENLERİN "SEED" ALGORİTMASI İLE İLİŞKİSİ
Madenler her zaman her dünyada aynı düzeyde çıkar. Fakat bir madenin dünyanın bir noktasındaki büyük maden yatağı, dünyanın diğer noktasındaki aynı madene etki edebilmektedir.(Kısacası bir yerde 9 elmas yatağı bulursanız, uzun bir süre daha bulamama şansınız bulunmaktadır.) Seedler bu düzeyi arttırıp azaltabilir. Bir dünyada aynı yerde çok maden bulup başka yerde az bulurken, bir dünyada ise bir madene az rastlayıp, çok bir şekilde bulabilirsiniz.

MAĞARALAR
Mağaralar dünya yüzeyindeki hava bloğunun en fazla 10 blok aşağısına kadar Seed tarafından üretilebilir. Bazı mağaraların yeryüzünde girişi bulunur, bazılarına suyun altından ulaşılabilir, bazılarına ise sadece kazarak ulaşılabilmektedir.

[Resim: galeri_MTYzN_234.png]

[Resim: galeri_MTYzN_235.png]

[Resim: galeri_MTYzN_236.png]

[Resim: galeri_MTYzN_237.png]

Mağara gölleri.

YÜKSELTİLERİN "SEED" ALGORİTMASI İLE İLİŞKİSİ
Minecraft'ta yeryüzünde olan yükseltiler, bütün dünyalarda farklı şekilde işlemektedir. Bir Dünya seedinde dağlar yok derecede azken, bir dünya seedinde ise bu oran çok yüksek değerlere sahip olabilmektedir. Dünyanın asıl düzenini belirlerler. Ağaçlar, biyomlar, su jenerasyon dereceleri, bu yükseltilerde farklılık gösterebilir. Bu yükseltiler bir dağ, belki bizim için saçma sandığımız bir yükseltide olabilir. Belki de ucundan şelale akan, üzerinde ev kurulabilecek fevkalade bir yer...[Resim: mountain_biome-png.57366]
[Resim: overhangmountain-png.57367]
[Resim: yoshismountain-png.57369]
[Resim: stacked_mountains-png.57370]
Bunu ilk beğenen sen ol.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Seed ' e Nasıl Gidilir ? mroz85 0 1,860 05-11-2022, 22:21:59
Son Mesaj: mroz85

Foruma Git: