Asyacuk
0xc00007b Hatası Çözümü
0
58
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Photo 
Şuan Offine!
Asyacuk
Üye
 • Konular1
 • Mesajlar3
 • Rep puanı 0
Bu yazımızda, oyun oynarken sıklıkla karşılaşan ve çok can sıkan 0xc00007b hatası ve çözümü hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

[Resim: galeri_MTYzN_378.jpg]

 Bu sayfadaysanız muhtemelen çok sık karşılaşılan 0xc00007b hatası çözümünü arıyorsunuz. Bu hata Windows’un en sinir bozucu yanlarından bir tanesi ve genelde bozuk bir dosya veya eksik bir DLL sebebiyle ortaya çıkıyor.
 
Günümüzün en sevilen oyunlarından GTA V, FIFA, League of Legends ve Call of Duty gibi birçok oyunu açmaya çalışırken ”Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı 0xc00007b” hatası ile karşılaşabilirsiniz. Korkmayın, hatanın çözümü için doğru adrese geldiniz, hatanın sebebi ve tüm çözümlerini sizlere aktaracağız.

[Resim: galeri_MTYzN_380.jpg]
 
Bu hata kodu, özellikle bilgisayarınızda doğru Windows dosyaları yoksa ortaya çıkar. Basitçe anlatmak gerekirse 32-bit bir uygulama çalıştırmaya çalışıyorsanız ancak 32-bit DLL dosyalarınız yoksa, o uygulamayı çalıştırırken sorun yaşarsınız.
 
Bu durumda, tüm VC çalışma zamanlarını yüklemeniz gerekecek. Bu yazımızda size 0xc00007b hatası kodunu kendiniz düzeltmeye çalışabileceğiniz bazı çözümler göstereceğiz. Sizler için en iyi çözüm yöntemlerini toplamaya çalıştık.
0xc00007b Hatası ve Çözüm Yöntemleri
Yöntem 1: Bozuk Sistem Dosyalarını Onarın

[Resim: galeri_MTYzN_381.jpg]


Özellikle, Origin 0xc00007b hatası çözümü için yapmanız gereken ilk şey bozuk ve eksik programları taramak ve geri yüklemek için Restoro Restoro‘yu indirip çalıştırmak. Ardından Windows’u güncellemeyi deneyin. Çalışmazsa, Yöntem 2’ye geçin.
Yöntem 2: 0xc00007b Hatası Aldığınız Programı Yönetici Çalıştırın

[Resim: galeri_MTYzN_382.jpg]

 Bazen, başlatmaya çalıştığınız uygulama için yönetici ayrıcalıklarının bulunmaması nedeniyle 0xc00007b Hatası ortaya çıkıyor ve çözümü de çok basit. Bunun için uygulamaya sağ tıklayın ve listeden Yönetici olarak çalıştır‘ı seçin. Yeni bir pencere açıldığında Evet’e tıklayın ve uygulamanın sorunsuz çalıştığını göreceksiniz. Olmazsa sizi Yöntem3’e alalım.

Yöntem 3: .NET Framework Güncelleyin


[Resim: galeri_MTYzN_383.jpg]

0xc00007b hatasının en yaygın sebeplerinden bir tanesinin de .NET Framework’ün güncel olmaması. Bu nedenle, .NET Framework’ü en son sürüme güncellemek hatayı ortadan kaldıracaktır..NET Framework’ü yüklemek için Denetim Masası > Programlar ve Özellikler‘e gidin ve Windows özelliklerini aç veya kapat‘a tıklayın. Windows özelliklerinin bir listesini içeren yeni bir pencere açılacak. .NET Framework 3.5’e tıklayın ve Tamam’a basın. İndirmeyi başlatacak ve kurulumdan sonra PC’niz hata düzeltilerek yeniden başlatılacak. Bu da işe yaramazsa sizi Yöntem4’e alalım.
 Yöntem 4: Eksik DLL Dosyalarını İndirin

[Resim: galeri_MTYzN_384.jpg]

 Uygulama düzgün olarak başlatılamadı 0xc00007b hatası almanızın en büyük sebeplerinden bir tanesi de bilgisayarınızda eksik DLL dosyalarının bulunmasıdır.
Bu hatayı düzeltmek için DLL güncellemek biraz karmaşık ancak 0xc000007b hatasının neden olduğu sorunu kesin olarak çözebilir. Bu yöntem ile C sürücüsünün içindeki xinput1_3.dll adlı bir dosyanızı değiştireceksiniz. Bu sorunu gidermek için bu talimatlarımızı izleyin.
 • DLLME üzerinden xinput1_3.dll dosyasını indirin.
 • Bu dosyaları Winrar veya benzeri bir program kullanarak çıkarın.
 • Çıkarılan klasörden xinput1_3.dll dosyasını kopyalayın ve C:\Windows\SysWOW64 içine yapıştırın. Dosyaları değiştirmeniz istenirse, Kopyala ve Değiştir’e tıklayın.
Bilgisayarınız 64 bit işletim sistemi ise 64 bit DLL dosyası veya bilgisayarınız 32 bit ise 32 bit DLL dosyası yüklemeniz gerektiğini unutmayın.
 Yöntem 5: 0xc00007b Hatası Almamak İçin DirectX’i Hep Güncel Tutun

[Resim: galeri_MTYzN_385.jpg]

 Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, DirectX’i güncellemeniz veya yeniden yüklemeniz gerekecek. Öncelikle arama kısmına ”dxdiag” yazarak DirectX sürümünüzü öğrenebilirsiniz. Güncel olmadığını düşünüyorsanız Microsoft’un resmî web sitesinden yükleyebilirsiniz.
Kurulum dosyasını indirin ve çalıştırın; ardından yeniden yüklemek için ekrandaki adımları izleyin. İşlemler bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp 0xc00007b Hatası aldığınız programı tekrar başlatın. Bu yöntemde işe yaramazsa sizleri Yöntem6’ya alalım.
Yöntem 6: Tüm Microsoft Visual C++ Programlarını Yeniden Yükleyin

[Resim: galeri_MTYzN_386.jpg]
 
Daha önce belirttiğimiz gibi 0xc00007b Hatası genellikle Microsoft Visual C++ ile ilgili bir sorundan kaynaklanır. Özellikle, Origin 0xc00007b hatası çözümü için bu adımı mutlaka deneyin. Microsoft Visual C++ ile ilgili bir sorunsa, bilgisayarınızda yüklü olan Microsoft Visual C++ programlarını kaldırıp yeniden yüklemek veya eksik olanları tamamlamak sizi sorundan kurtaracak. Bunu yapmak için izlemeniz gereken adımları listeledik.
 • Denetim Masası > Programlar > Programlar ve Özellikler > Bir programı kaldır’a gidin.
 • Microsoft Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir – x86 veya Microsoft Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir – x64 isimli programları bulun. Sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin.
 • Programları kaldırmak için kaldırma sihirbazını tamamlayın.
 • Programları kaldırıldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Microsoft Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir programları yine resmi Windows web sitesinden yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın 32 veya 64 bit olmasına bakmadan iki sürümü de mutlaka yükleyin.
 • Yükleyici indirildikten sonra çalıştırın ve programların herhangi bir sürümünü yüklemek için kurulum sihirbazını tamamlayın.
Bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayarınız açıldıktan sonra 0xc00007b Hatası ortadan kalkmış olacak.
Bunu ilk beğenen sen ol.


Foruma Git: